Kącik filmowy - 6 najlepszych filmów kostiumowych #1


 
    Książki nie są moją jedyną pasją. Filmy i seriale są kolejną rzeczą, która spędza mi sen z powiek. Dla urozmaicenia tego bloga postanowiłam więc wprowadzić nowy segment pod tytułem "Kącik filmowy".
    Na sam początek tego nowego cyklu chciałabym się z Wami podzielić filmami z mojego ulubionego gatunku, czyli "filmy kostiumowe". Oczywiście nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, więc wybór pięciu najlepszych filmów z tego gatunku jest całkowicie subiektywny.

    Wszystkie filmy z poniższej listy zostały stworzone na podstawie moich ulubionych książek - to właśnie było pierwszą rzeczą, jaka skusiła mnie do obejrzenia ich. Wszystkie z nich urzekają magicznym klimatem, niesamowitymi i bardzo adekwatnymi kostiumami, rewelacyjną grą aktorską i najpiękniejszymi krajobrazami. Każdy z tych filmów jest ogromnie warty obejrzenia! 

6. "Wielkie nadzieje" (reż. Mike Newell) 


    "Żyjący w ubóstwie sierota Pip (Jeremy Irvine) niespodziewanie otrzymuje od tajemniczego darczyńcy olbrzymią fortunę. Pieniądze pozwalają mu na całkowitą zmianę życia - teraz Pip jest bogatym londyńczykiem. Swoją nową pozycję wykorzystuje, by pozyskać względy pięknej arystokratki Estelli (Holliday Grainger), w której potajemnie kochał się od dziecka. Jednak szokująca tajemnica, kryjąca się za bogactwem Pipa, raz jeszcze odmieni jego losy, a także wszystkich, którzy są mu bliscy..."
*źródło www.filmweb.pl


5. "Perswazje" (reż. Adrian Shergold)


    "Ekranizacja poczytnej powieści Jane Austen. Anne Eliot pochodzi z bardzo szanowanej arystokratycznej rodziny. W wieku 19 lat zakochuje się z wzajemnością w kapitanie Fredericku Wentworh. Niestety, pochodzi on z nieco niższych sfer, więc rodzice Anne nie zgadzają się na ślub. Dziewczyna ulega perswazjom najbliższych i zrywa zaręczyny. Kiedy osiem lat później ponownie spotyka kapitana, uczucia odżywają, a Anne zaczyna zastanawiać się nad swoją niezależnością. Powoli narasta w niej bunt przeciw obowiązującym konwenansom. Czy jednak nie okaże się, że dojrzała do tego zbyt późno?"
*źródło www.filmweb.pl 
4. "Zakochana Jane" (reż. Julian Jarrold)


    "Anglia, schyłek XVIII wieku. Młoda Jane Austen (Anne Hathaway) ma literackie ambicje i wierzy w miłość. Jej rodzice (Julie Walters i James Cromwell) oczekują jednak od niej, żeby wyszła za mąż za kogoś, kto zapewni jej i rodzinie godziwy byt. Kiedy Jane spotyka młodego, pewnego siebie Irlandczyka, Toma Lefroy'a (James McAvoy), jego intelekt i arogancki styl bycia wzbudzają w niej wielką ciekawość, która stopniowo przeradza się w uczucie. Panna Austen wstępuje dopiero na drogę literackiej kariery, a ryzykowny romans ukształtuje całe jej późniejsze życie. Historia najważniejszego związku młodej Jane Austen, późniejszej autorki znanych na całym świecie romantycznych powieści jak "Duma i uprzedzenie" czy "Rozważna i romantyczna"."
*źródło www.filmweb.pl3. "Jane Eyre" (reż. Cary Joji Fukunaga)

 
    "Żadna miłość nie jest prosta, ale - jak narkotyk - odurza tylko pierwsza. "Jane Eyre" to opowieść, która wychował miliony nie zawsze rozważnych romantyczek na całym świecie. Współczesna ekranizacja to porywająca i zapierająca dech w piersiach historia o alchemii uczuć. Jane (Mia Wasikowska) nie była dziewczyną, która szukała niezobowiązującego romansu. Choć rozum podpowiadał jej, że fascynującemu Panu Rochersterowi (Michael Fassbender) nie można ufać, oddała mu swoje serce bez reszty.  Moc tego filmu utkana jest z marzeń kobiet o odnalezieniu miłości, która jest im przeznaczona na całe życie."
*źródło ww.filmweb.pl2. "Z dala od zgiełku" (reż. Thomas Vinterberg)

  
   "Anglia, połowa XIX stulecia. Młoda i piękna Bathsheba Everdene dziedziczy wielką farmę, postanawia walczyć o jej utrzymanie i swą niezależność w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Trzech z nich rywalizuje o jej względy, co prowadzi do nieuchronnego konfliktu."
*źródło www.filmweb.pl

(Opis tego filmu zdecydowanie nie oddaje jego wspaniałości!) 
 
 
1. "Duma i uprzedzenie" (reż. Joe Wright)

    "Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu dorosłych córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Sprawa jest paląca, gdyż cały rodzinny majątek ma wkrótce przejść w ręce antypatycznego kuzyna, pana Collinsa. Początkowo wszystko układa się po myśli pani Bennet. Bingley zakochuje się w jej najstarszej i najładniejszej córce, Jane. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej młodszą siostrę, Elżbietę."
*źródło ww.filmweb.pl
 
Podzielcie się ze mną swoimi ulubionymi filmami kostiumowymi! :) 

7 komentarzy:

 1. Żadnego z tych filmów nie oglądałam i chyba czas to nadrobić, bo te zdjęcia są naprawdę piękne i wszystkie opisy brzmią bardzo ciekawie. Pozdrawiam ;) https://prostoprzezksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka oglądałam - "Dumę i uprzedzenie", "Jane Eyre", "Zakochaną Jane" i wszystkie trzy były świetne. "Perswazje" oglądałam dawno temu w tv i już nawet go nie pamiętam. W mojej pamięci pozostała tylko książka.
  Z wymienionych najbardziej kusi mnie "Z dala od zgiełku", dlatego zapisuję i mam nadzieję, że kiedyś uda się obejrzeć :)
  Pozdrawiam serdecznie!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że Z dala od zgiełku Cię nie rozczaruje!

   Usuń
 3. Uwielbiam ekranizację Dumy i uprzedzenia:) reszty filmów z Twojego zestawienia jeszcze nie widziałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam tylko ,,Dumę i uprzedzenie" i jest super! :D Kurde widzę, że w ,,Zakochana Jane" gra moja ulubiona aktorka, muszę koniecznie obejrzeć!

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Czytanie z Księżycem , Blogger